קופת גמל להשקעה – החיסכון החדש שאתם חייבים להכיר

יש לכם סכום כסף בצד ואתם רוצים להשקיע אותו בחוכמה? הכירו את יתרונותיה של קופת גמל להשקעה
קופת גמל להשקעה – החיסכון החדש שאתם חייבים להכיר

לקביעת פגישת ייעוץ

קופת גמל להשקעה היא מוצר חדש ואטרקטיבי שיכול לתת מענה לחסכון חודשי קבוע ולהשקעה סכום של עד 70 א’ ₪ בשנה לאדם.
זהו מוצר חיסכון שהושק בשנת 2016 ומשרד האוצר עמל רבות על קידומו ומיתוגו תחת הכותרת “קופת הגמל החדשה”. זאת מתוך תפיסה לפיה יש לעודד את הציבור לחסוך באפיקים חכמים ולייצר נתיבים שיטיבו עם החוסכות והחוסכים. המדינה אף הגדילה לעשות כאשר הגדירה את החיסכון בקופת גמל להשקעה בתור האפיק המומלץ והמועדף עבור תוכנית “חיסכון לכל ילד”. נכון להיום קיימות בשוק למעלה מ-80 קופות גמל להשקעה אשר כבר עכשיו מנהלות סכום מרשים של יותר מ-1.5 מיליארד שקלים.

מהי קופת גמל להשקעה?

קופת גמל להשקעה היא בעצם קופת גמל נזילה שמאפשרת לבצע אליה הפקדות שוטפות או חד פעמיות עד היקף של 70,000 שקלים בשנה. למעשה, תקרת הזכוכית הנ”ל מעידה על האטרקטיביות של המוצר, שבשל יתרונותיו הרבים המדינה מצאה לנכון להגבילו (ממש כמו התקרה הידועה של הפקדות לקרן השתלמות).

יתרונות בולטים של קופת גמל להשקעה

היתרון המרכזי שטמון בקופת גמל להשקעה הוא הנזילות של הכספים. שלא כמו בקופת גמל רגילה שבה קיימים תנאי משיכה שונים לחלוטין, בקופת גמל להשקעה החוסך יכול למשוך את כספו בכל רגע נתון. במידה שהחיסכון יימשך כקצבה בגיל פרישה, החוסך ייהנה מפטור ממס.
בבחירה בקופת גמל להשקעה החוסכים יכולים לבחור מסלול השקעה יחיד או לשלב של מספר מסלולים. כל המסלולים עברו תהליך של אישור על ידי משרד האוצר ונתונים תחת פיקוח. קיימים מסלולים ייחודיים לגופים מסוימים למי שמעוניין בהשקעה מגוונת מהרגיל. המעבר בין המסלולים הוא גמיש ולא כרוך באירוע מס, וניתן גם למנות מוטבים אשר יהיו זכאים לכספים במקרה של פטירת החוסך.
בקופת גמל להשקעה אתם נהנים לא רק מנזילות אלא גם מגמישות רבה. גמישות שבאה כאמור לידי ביטוי באפשרות לחסוך לטווחים שונים שכן ההפקדות יכולות להתבצע הן באופן חד פעמי והן בצורה שוטפת (כפי שהוסבר, עד תקרה של 70,000 ₪ בשנה). כמו כן, דמי הניהול הם אטרקטיביים בהשוואה למוצרי השקעה וחיסכון אחרים בשוק.
אם תבחרו למשוך את הכספים רק בהגיעכם לגיל פרישה וכקצבה, תיהנו מפטור משמעותי ממס. משיכת הכסף כקצבה לאחר יציאה לגמלאות לא מחויבת במס כלל ומדובר בהטבה משמעותית. משיכה בטרם מועד זה תביא לחיוב במס רווחי הון העומד כיום על שיעור של 25% (אך ללא קנס פירעון מוקדם). למעשה, בקופת גמל להשקעה החוסכים נהנים מכל היתרונות הידועים של קופת גמל עם מספר לא מבוטל של יתרונות נוספים. יש מי שהגדירו את זה יפה כ”קופת גמל עם בונוס”.

למי זה מתאים?

אחד ההיבטים המעניינים לגבי קופת גמל להשקעה הוא שמדובר באפיק המתאים כמעט לכל אחד ואחת. זאת תודות לגמישות הרבה שהוא מציע ולנזילות הכספים. הבחירה בקופת גמל להשקעה יכולה להתאים גם למשפחות, לחסכון לילדים, לאנשים בשנות ה-50 לחייהם ואפילו לצעירים שרק השתחררו מהצבא (ועדיין גרים עם ההורים אך רוצים לייצר חיסכון לטווח ארוך).
קופת גמל להשקעה נחשבת גם למסלול חיסכון “מתקן” עבור מי שנאלץ מסיבות כאלה ואחרות להשתמש בכספי הפנסיה שלו ו/או שלא הפריש די כסף לקרן החיסכון הפנסיוני לאורך השנים.
כמו כל מוצר חדש, לוקח זמן עד שהציבור מכיר ומבין את יתרונותיו, אשמח לעזור לכם להתאים את החליפה הנכונה לכם בתהליך של תכנון פיננסי.

הבלוג הכלכלי

לפניכם סדרת מאמרים בתחומים שונים