ניהול הוצאות באינטרנט ובסמארטפון – כלכלת משפחה טכנולוגית

רשת האינטרנט שינתה את עולמנו מקצה לקצה וחדירתה לכל תחום נמצאת כל הזמן במגמת עלייה. כעת, עם כניסתם של מכשירים ניידים כגון טאבלטים וטלפונים חכמים, נדמה שהרשת מלווה אותנו לכל אשר נפנה.
ניהול הוצאות באינטרנט ובסמארטפון – כלכלת משפחה טכנולוגית

לקביעת פגישת ייעוץ

מלבד חדשות וגלישה ברשתות חברתיות, הרשת השפיעה רבות גם על האופן שבו אנו צורכים מוצרים ושירותים. ואכן, אם בעבר הישראלים חששו להשתמש בכרטיסי אשראי במרחב הווירטואלי, כיום כמעט כל אחד מאיתנו עושה זאת על בסיס יומיומי.

מחקרים רשמיים אשר בחנו את תרבות הצריכה של הציבור הישראלי באינטרנט מצביעים על כך שכ-80% מהגולשים בישראל עושים שימוש קבוע במרחב המקוון כזירת קניות ומסחר. זאת, החל מתשלום חנייה באמצעות הטלפון הנייד, דרך רכישת כבל לטלוויזיה בהזמנה אישית מארה”ב, וכלה בחופשה באירופה או משלוח פיצה בערב. עכשיו, בואו נבחן לרגע את הנושא מבחינת ניהול תקציב משפחה. כיצד השימוש בטכנולוגיה המתקדמת הזו יכול לשדרג עבורנו את הניהול השוטף של התקציב הביתי, ואיך הרשת יכולה לעבוד ביחד איתנו. שימו לב, היות ומדובר בסוגיה רחבה, הכנו עבורכם כמה דוגמאות.

הרגלי צריכה נכונים

בעבר, אם היינו רוצים לקנות מוצר או ליהנות משירות מסוים, היינו צריכים לעשות “סקר שוק” במלוא מובן המילה. קרי, לכתת רגלינו בין חנויות שונות, לערוך רשימה מדויקת של ההצעות שהוצגו לנו, לטלפן לבעלי מקצוע, ולנהל שלל בירורים. כיום, בזכות שורה ארוכה של אתרי אינטרנט ואפליקציות, ותודות גם לרשתות החברתיות, סקר שוק איננו כה מורכב (והוא אף יעיל ואפקטיבי הרבה יותר).

ישראלים רבים עדיין אינם מנצלים את מלוא יתרונותיה של הרשת מבחינת סקר שוק. חשוב להדגיש, גם אם בסופו של היום תרכשו את המוצר או השירות בנקודת המכירה עצמה, המחקר המקדים שתעשו ברשת יוכל לאפשר לכם לאתר את העסקאות הכי משתלמות.

סקר שוק און ליין מורכב ממספר שלבים כגון קבלת המלצות מחברים ברשתות חברתיות, העלאת שאילתות לפורומים מקצועיים שעוסקים בתחום, קריאת מידע באתרים ייעודיים ו/או עיון בכתבות ביקורת בעיתונות המקוונת, איתור מוצר ספציפי (עד רמת הדגם) באתרי השוואת מחירים, וחיפוש אחר המקום שמציע את המחיר המשתלם ביותר.

אם תקפידו על כל השלבים הללו, תוכלו למקסם את כוח הקנייה שלכם וליהנות ממוצרים איכותיים בתקציב אטרקטיבי. שימו לב, בדומה לכל שלב בניהול תקציב משפחתי, גם הצלחתו של סקר שוק באינטרנט טמונה בפרטים הקטנים. ככל שיותר הוצאות תעבורנה את המסננת הזו, כך התקציב המשפחתי ירוויח (ובסופו של היום, מדובר בכם).

אתרי אינטרנט לניהול תקציב משפחתי

הוצאותיו של התא המשפחתי מתפרשות על גבי תחומים רבים ומגוונים. ואכן, כמעט כל ייעוץ מקצועי בתחום כלכלת המשפחה מתחיל עם אפיון מדויק ומפורט של ההוצאות וההכנסות. היות וזוהי משימה מורכבת, ישנם מספר אתרי אינטרנט אשר מספקים לכם פלטפורמה אינטרנטית פשוטה וידידותית לניהול כלל הנתונים הללו.

יתרונם הגדול של אתרי אינטרנט לניהול הוצאות טמון בכך שרבים מהם יכולים להתממשק עם כרטיסי האשראי שלכם. כמו כן, אתרים לניהול הוצאות מספקים גם מידע מפורט אודות חודשים קודמים ומאפשרים לכם להשוות בין הקטגוריות השונות. בנוסף, תוכלו בעזרתם לפלח את סוגי ההוצאות לפי נושאים (תרבות, מזון, נסיעות, תקשורת, מיסים וכו’).

אפליקציות לניהול הוצאות – עשו זאת עם הטלפון הנייד

ניהול הוצאות און ליין חצה זה מכבר את גבולות מסך המחשב. כיום, כאשר רבים מהישראלים מחזיקים גם בטלפון חכם, ניתן בקלות להוריד אפליקציה לניהול הוצאות. שוק האפליקציות בתחום הזה זמין עבורכם עם מגוון רחב של יישומים נהדרים אשר חלקם ניתנים להורדה בחינם וחלקם דורשים עלות מסוימת. היתרון המרכזי של אפליקציות לניהול הוצאות טמון בכך שכל בני המשפחה יכולים לעדכן את האפליקציה, מכל מקום ובכל זמן. כמו כן, גם האפליקציות הללו יכולות להתממשק עם חשבון הבנק שלכם ועם כרטיסי האשראי השונים אשר בידי בני המשפחה.

רגע לפני – זהירות!

הטכנולוגיה והאינטרנט הפכו את חוויית הצריכה לנוחה ואפקטיבית. זאת, בכל הנוגע לניהול הוצאות והקפדה על כלכלת משפחה נכונה. אולם, אליה וקוץ בה. הטכנולוגיה טומנת בחובה גם סכנות אשר עלולות להגדיל באופן חריג את התקציב המשפחתי. למשל, רבים מתפתים לבצע “מסע קניות אינטרנטי” באתרים בחו”ל ולעיתים ניתן ממש לשקוע בחוויה כאשר כרטיס האשראי מגוהץ ללא הרף.

אי לכך, ולמרות הקלות שבקנייה, חשוב להימנע מקניות מיותרות ולהיזהר מהוצאות חריגות. פעמים רבות, מדובר בסכומים קטנים וקיימת תחושה מטעה שהכסף איננו יוצא ישירות מהחשבון. קל וחומר כאשר כרטיס האשראי כבר מוזן במערכת ואנחנו אפילו לא צריכים לשלוף אותו ברגע הרכישה.

לסיכום,

ניהול כלכלת משפחה באמצעות האינטרנט ו/או הסמארטפון יכול בהחלט לשפר את האופן שבו אתם מפקחים על התקציב המשפחתי. כיום, כאשר הטכנולוגיה המקוונת פורצת לכל תחום בחיינו, חבל שלא לנצל אותה גם לטובת עניינים כה חשובים כגון התקציב המשפחתי. אולם, זכרו גם את הסכנות אשר טמונות בצריכה המקוונת ומומלץ תמיד להתייעץ עם גורמי מקצוע המומחים בניהול כלכלת משפחה.

הבלוג הכלכלי

לפניכם סדרת מאמרים בתחומים שונים