מדריך ניהול תקציב משפחתי בהוצאות על רכב

בעוד שבמדינות מסוימות רכב יכול להיחשב למותרות בזכות תשתית תחבורה ציבורית מפותחת, בארץ קשה מאוד להסתדר ללא רכב בין אם אתם גרים בעיר או במושב. מס על יבוא רכב הוא גבוה מאוד וכתוצאה מכך הרכבים הנמכרים בישראל הם מהיקרים בעולם. מחיר הדלק רק הולך ועולה בשנים האחרונות ובכך ההוצאות על הרכב רק מתחילות. כדי לשמור על יציבות כלכלת המשפחה ועל ניהול תקציב משפחתי, להלן מדריך לחסכון בהוצאות על רכב.
מדריך ניהול תקציב משפחתי בהוצאות על רכב

לקביעת פגישת ייעוץ

קניית רכב- יד שנייה או חדש?

שוק רכבי היד שנייה נמצא היום במצב המאפשר לעשות עסקת רכישה טובה מאוד. היצע הרכבים גדול וניתן להוזיל משמעותית את מחיר הרכישה. קניית רכב חדש משמעותה הפסד כספי גדול בגין ירידת ערך הרכב בשנים הראשונות. תוכלו לקנות רכב שנתיים על הכביש בעלות נמוכה יותר, עדיין באחריות וכך לחסוך 30% ממחיר הרכב.

איך נפטרים מהרכב הישן?

ציבור המוכרים ודאי יעיד שלא פשוט היום למכור רכב יד שנייה במחיר המחירון, תלוי כמובן בנתוני הרכב. אם הרכב שלכם במצב טוב, קודם נסו למכור במחיר מחירון במשך תקופה לפני רכישת הרכב החדש. אופציה נוספת היא טרייד אין. חברת הטרייד אין לעיתים מציעה לכם מחיר טוב על הרכב הישן על מנת למכור לכם רכב אחר ולעשות עסקה.

דלק

מרכיב הדלק הוא חלק מרכזי בהוצאות השוטפות של רכב. ראשית כדאי לשקול את האפשרות לנסוע לעבודה בתחבורה ציבורית. במקרים רבים זה יכול להוזיל את ההוצאה באופן משמעותי, בפרט אם אתם מביאים את כל עלויות הרכב השנתיות בחשבון ובוחנים את העלות החודשית היחסית. אם אתם נוסעים הרבה במהלך החודש וההוצאה על הדלק מגיעה לכמה אלפי שקלים, כדאי לבחון התקנה של מערכת גז ברכב אשר חוסכת כ- 40% מעלות הדלק. תוכלו גם להגיע להסדר עם אחת מחברות הדלק, כך תקבלו הנחה של 18-23 אג’ ממחיר הדלק, תלוי בחברה ושוב צריך לבדוק.

ביטוח

לפני חידוש הביטוח בדקו את המחיר וקבלו הצעה נוספת. למחירי הביטוח ישנם גורמים משפיעים כמו גיל הנהג, היסטורית התאונות ועוד. את מחיר ביטוח החובה תוכלו להשוות בין חברות הביטוח השונות דרך אתר משרד האוצר: שם יש לשרותכם מחשבון ביטוח נוח וידידותי. קחו בחשבון שביטוח עד גיל 24, כלומר ביטוח לנהג צעיר, הוא יקר מאוד. צריך לקחת בחשבון את העלות הנוספת ואת השפעתה על תקציב התחבורה שלכם.

תחזוקה ותיקונים

לא חייבים תמיד לנסוע למוסך המרכזי. זה נכון שהמוסך המרכזי הוא המוסך הטוב והאמין ביותר לרכב שלכם, אבל המחירים במוסך זה יכולים להיות גבוהים אפילו באלפי שקלים לתיקונים גדולים ביחס למוסך רגיל. בגמר האחריות עדיף לבצע השוואת מחירים בין מוסכים, לבדוק את אמינותם ורק אז להחליט לאן לקחת את הרכב. קבלו הצעה לתיקון הנדרש ברכב מ- 2 מוסכים לפני ביצוע התיקון. כדאי להיערך מראש מבחינת התקציב לסעיף התיקונים ולחסוך כסף במהלך השנה לטובת זה.

זקוקים לייעוץ בנושא כלכלת המשפחה? צרו איתי קשר ואשמח לעזור לכם.

הבלוג הכלכלי

לפניכם סדרת מאמרים בתחומים שונים