עסק עצמאי מהבית, האם זה כדאי ואיך יוצרים את ההפרדה?

מתכנתים, מעצבי אתרים, אדריכלים, מנהלי חשבונות, אנשי טלמרקטינג, עוסקים בסחר אלקטרוני, עורכי דין, מורים פרטיים, פסיכולוגים והרשימה ממשיכה. בעולם שבו מחשב עם חיבור לרשת הוא כמו משרד לכל דבר ועניין, בעלי עסקים רבים עובדים מהבית. האם זה חכם? כיצד יוצרים את ההפרדה? מהם היתרונות והחסרונות של עסק עצמאי מהבית? איך מתגברים על המכשולים הנפוצים? על כך ברשימה הקצרה שלפניכם
עסק עצמאי מהבית, האם זה כדאי ואיך יוצרים את ההפרדה?

לקביעת פגישת ייעוץ

הפרדה ברורה בין הבית לעסק

האתגר המרכזי שעמו מתמודדים בעלי עסקים שעובדים מהבית הוא ההפרדה בין הבית לעסק. בהעדר הפרדה פיסית ברורה, קשה מאד לשים את הגבול. הדברים נאמרים ביתר שאת כאשר בן זוג אחד עובד כשכיר במשרד ובן זוג אחר עובד מהבית. אם לשניים יש גם ילדים קטנים, החגיגה ממש בעיצומה.

ללא הפרדה ברורה ומהותית בין העסק הביתי לעסקים הביתיים, בן הזוג שעובד מהבית מוצא את עצמו בכוננות מתמדת למטלות משפחתיות. לשמור על הילדים כשהם חולים, להיות איתם בחופשות, להמתין לטכנאים, לבצע מטלות מול הדואר והבנק ועוד. היות שכל בעל עסק עצמאי יודע ש”זמן זה כסף”, המטלות הביתיות הללו עלולות לגרום לפגיעה משמעותית ביכולת של העסק להתרומם ולצמוח. על כן, העצה הראשונה שלנו אליכם, בעלי עסקים ביתיים, היא להגיע להסכמות ברורות מול בן הזוג לגבי ההפרדה בין העסק לבית. את ההפרדה הזו ניתן ליצור על ידי התוויית הרגלים ונוהגים כמו למשל:

1. יצירת אזור סטרילי למשרד ביתי (חדר ספציפי המעוצב כמשרד).

2. מחשב שמיועד לעסק בלבד.

3. הגדרת זמנים לחלוקת מטלות ביתיות והימנעות מ”ניצול” בעל העסק הביתי לטובתן בחוסר איזון.

4. קביעת לוחות זמנים ברורים אשר כוללים גם “שעות נוספות” של העסק העצמאי לפחות יומיים בשבוע. כלומר, לפחות יומיים בשבוע העסק העצמאי עובד עד שעות מאוחרות ובכך מכסה על הפסדי זמן בלתי צפויים שנופלים על כתפיו לאור מיקומו בבית.

התייחסות לעסק הביתי כעסק לכל דבר ועניין

עסק ביתי הוא עסק לכל דבר ועניין. ההתייחסות הזו חייבת להיות לא רק כ”הכרזה” אלא גם כ”עשייה”. הדברים נאמרים בפשטות אך בפועל הם תמיד הרבה יותר מורכבים. בעלי עסקים רבים שהתחילו את דרכם מהבית החליטו לעבור למשרד על אף ההוצאות הכרוכות בכך רק משום שהם לא הצליחו לייצר את ההפרדה הברורה שהעסק זקוק לה. חייבת להיות לכך התגייסות מצד כל בני המשפחה ובעיקר הבנה ושיתוף פעולה מצד בן הזוג שעובד בחוץ.

משמעת עצמית גבוהה במיוחד

לא כל אחד יכול להפעיל בהצלחה עסק מהבית. דרושות לכך תכונות מיוחדות ובעיקר משמעת עצמית ברמה גבוהה. אולם, אל חשש. משמעת עצמית היא לא בהכרח רק תכונה מולדת וניתן בהחלט לעבוד עליה ולפתח אותה. כדאי למשל לתלות באזור העסקי של הבית לוח מחיק ובו מטרות ברורות לטווח הקצר ולטווח הארוך. בנוסף, מומלץ שבעל העסק יתייחס למשרד הביתי כמשרד רגיל לחלוטין. כלומר, כדאי מאד להגיע “למשרד” לבושים כמו שצריך. מגולחים (גברים) או עם איפור (נשים). למה? ובכן, זה אולי יישמע מוזר אבל דווקא הפרטים הקטנים האלה יכולים מאד לעזור לבעל העסק להיכנס ל”מוד” של עבודה במלוא מובן המילה.

לבדוק את התקדמות העסק

כל בעל עסק עצמאי, בין אם הוא עובד במשרד ובין אם הוא עובד מהבית, צריך להיות עם היד על הדופק. לבדוק את התקדמותו בפועל מבחינה כמותית ואיכותית ולראות שהוא עומד ביעדים שהוא מציב לעצמו. לאור האתגרים שמלווים עסק ביתי בלאו הכי, העמידה על המשמר וההיצמדות לתוכנית העסקית נאמרת ביתר שאת. אם העסק לא מצליח לעמוד ביעדים שלו, יש לבדוק מהן הסיבות לכך וייתכן בהחלט שיתברר כי אופן העבודה מהבית צריך לעבור רה-ארגון והתייעלות.

מיתוג

בעולם העסקי מיתוג הוא חלק בלתי נפרד מהפרמטרים שיוצרים הצלחה. לצערנו, עסקים מהבית נתפסים לא אחת כעסקים קטנים ולעיתים אפילו “חובבים”. לקוחות רבים יעדיפו להתקשר עם עסק ממשרד רק משום שהוא משרה עליהם אווירה של מקצועיות וניסיון. זאת, למרות שלעיתים המוצר יהיה ברמה פחותה. מיתוג הוא בהחלט אתגר לא פשוט וכמעט כל בעל עסק ביתי מכיר זאת היטב. מבחינה זו, הנה כמה עצות מועילות:

1. אל תחשפו שאתם עובדים מהבית כל עוד לא נשאלתם בנושא.

2. מצד שני, בניגוד לנקודה הראשונה, אל תנסו “לשקר” שאתם עובדים ממשרד שכן חוסר אמינות והעדר שקיפות גרועים יותר מרק “עבודה מהבית”.

3. כאשר אתם נשאלים על כך שאתם עובדים מהבית, אל תנסו לתרץ או להסביר והיו גאים בכך שאתם עצמאים ופתחתם עסק משלכם.

4. במידה שאתם צריכים להיפגש עם לקוחות, וככל שאינכם כבולים לבית בנושא הזה, אין שום בעיה לערוך את הפגישות בבתי קפה או מסעדות. אנשי עסקים מהשורה הראשונה במשק עושים זאת.

5. הקפידו להחזיק מספר טלפון קווי לעסק ואם אפשר גם מספר פקס. שימוש בטלפון סלולארי בלבד עלול במקרים מסוימים לפגוע במיתוג ולגרום לחוסר אמון במקצועיות שלכם.

לסיכום,

עסקים רבים עובדים מהבית וזאת בעיקר תודות לעולם האפשרויות שפתוח בפנינו עם מחשב וחיבור לרשת. אולם, עסק ביתי מתמודד עם אתגרים לא פשוטים שעלולים במצטבר אף להביא להכשלתו. היות שניהול עסק ביתי הוא משימה מורכבת שמציבה דרישות רבות מכל הגורמים הנוגעים במעל (בעל העסק, בן זוגו, הילדים וכו’), יש להקפיד על קלה כחמורה.

מומלץ כמובן לקבל ייעוץ עסקי בנושא ולשמור תמיד על הפרדה ברורה ומובהקת בין העסק לבין הבית. זכרו, עסק ביתי הוא עסק לכל דבר ועניין. פעמים רבות, הבית הוא יתרון ולא חסרון. לדוגמה, הוא מאפשר עבודה בשעות גמישות, חוסך זמן עמידה בפקקים, חוסך הוצאות משרד שוטפות ואפילו יכול להביא לחיסכון בהוצאות על ארוחות צהריים עסקיות. בקיצור, יש שני צדדים למטבע וחשוב להתייחס לכל אחד מהם ברצינות הדרושה

הבלוג הכלכלי

לפניכם סדרת מאמרים בתחומים שונים