מתי אנחנו זקוקים לייעוץ פיננסי?

financial adviser1 בשנים האחרונות הפך ייעוץ ותכנון פיננסי למקצוע מבוקש ביותר, בעיקר נוכח המודעות הגוברת לקבלת החלטות פיננסיות באופן שקול ונבון ומתוך רצון לקחת איש מקצוע שילווה אותנו וישמור על האינטרסים שלנו.
מתי אנחנו זקוקים לייעוץ פיננסי

לקביעת פגישת ייעוץ

איזה החלטות פיננסיות אנחנו מקבלים?

החלטה נפוצה כמעט בכל תא משפחתי נוגעת למעבר בית, שם יש לנו לא מעט שאלות פיננסיות כמו: האם כדאי לקחת משכנתא או להישאר בשכירות, אם כן איזו משכנתא לקחת ומה התמהיל הנכון? איזה סכום אנחנו יכולים להחזיר כל חודש נכון להיום ובעוד 5 שנים? האם צפוי להיות שינוי בהכנסות או בהוצאות שלנו בעתיד? איך ילדים נכנסים למשוואת התקציב שלנו?

לעיתים מתרחשים שינויים בחיים שמצריכים היערכות מחדש – מצב העבודה שלכם השתנה, אתם עוברים דירה, ילדתם ילדים, התחתנתם או התגרשתם, חל שינוי בניהול התקציב המשפחתי שלכם, המצב הכלכלי במדינה השתנה (למשל יש ריביות גבוהות יותר או מחירי הנפט והגז עלו, גזירות כלכליות שמשפיעות עלינו), אולי ערך ההשקעות שלכם ירד?

יש תקופות בחיים בהם אנחנו נקלעים תזרים מזומנים בעייתי. זה יכול להיות עקב ירידה בהכנסות, דחייה של תקבולים שציפינו להם או עליה בהוצאות שהיא בלתי צפויה/לא מתוכננת. נוצר מצב הדורש טיפול פיננסי ואז אנחנו זקוקים לעזרה של יועץ פיננסי. לעיתים הטלפון מהבנק הוא שמעיר אותנו וכדאי להקדים את הבנק ולטפל בחשבון עוד לפני שהבנקאי מבקש מאיתנו פתרונות למצב.

במהלך הייעוץ הפיננסי, לומדים כיצד לצמצם את ההוצאות השוטפות ולהגדיל את ההכנסות, כך שייווצר שוב תזרים מזומנים חיובי. לאחר שמגיעים לתזרים חיובי, ניתן ללמוד כיצד להגדיל את ההון העצמי באמצעות כלים פיננסים נוספים כגון השקעות באפיקים שונים. כאן אנו נעזרים בייעוץ השקעות מקצועי.

תרחישים אחרים בהם רצוי להיעזר בשירותיו של יועץ פיננסי הם כאשר מקבלים נכס או ירושה מסוימת ורוצים לדעת כיצד לשמור על ערכם בצורה הטובה ביותר. לעיתים יש ללקוחות נכסים או אפיקים כלכלים אחרים שיכולים להניב בעבורם הכנסה יפה, אך הם אינם יודעים כיצד לנהל אותם בצורה נכונה. האם עדיף שהכסף שלי יהיה בבנק? מושקע בנכס – בארץ או בחו"ל? יישאר בקופת הגמל או אולי בתיק השקעות? האופציות הן רבות, לכל אחת מתלווה הסיכון הספציפי לה. ככל שנגדיל את האינטליגנציה הפיננסית שלנו כך נוכל לקבל החלטות טובות ונבונות יותר בעתיד.

ייעוץ פיננסי עסקי ומשפחתי

רבים טועים לחשוב כי ייעוץ פיננסי נועד ליזמים המעוניינים להקים עסק או לבעלי עסקים שנקלעו לקשיים. למרות שחלק גדול מן היועצים הפיננסים אכן מספקים שירותי ייעוץ עסקי, הרי שלעיתים קרובות דווקא משקי הבית הפרטיים הם אלו שזקוקים יותר מכולם לייעוץ פיננסי. מבחינה פיננסית, ניתן להסתכל על כלכלת משפחה כעסק לכל דבר ועניין, עסק שיש לו הוצאות והכנסות. ברגע שההוצאות עולות על ההכנסות, נוצר מצב הדורש טיפול. ניהול תקציב משפחתי מאוזן צריך לכלול את כל בני הבית תוך הבנה שלכל אחד מהם יש חלק בכלכלת המשפחה. כלכלת המשפחה משפיעה ישירות על עסקים קטנים ובינוניים אצלם תקציב הבית והעסק כרוך יחד בחבילה אחת וכדאי לטפל בה ככזו.

ליווי פיננסי ארוך טווח

ייעוץ פיננסי יכול להיות נקודתי הכולל כמה פגישות או ליווי פיננסי לאורך זמן. הליווי מתאים למי שמרגיש שהוא צריך לעבור תהליך וזקוק לתמיכה שוטפת בצד הפיננסי.

במהלך הליווי הפיננסי, מתכננים מעין מפת דרכים שבסופה רוצים להגיע ליעד מסוים. הליווי הפיננסי אמנם דורש מן הלקוח התמדה לאורך זמן, אך אם עושים אותו בצורה נכונה, קוצרים את הפירות. מסיבה זו, ליווי פיננסי נכון צריך להיעשות על בסיס קבוע תוך כדי קביעת רשימת מטרות ויעדים חודשית או תקופתית.

באיזו דרך שתבחרו, חשוב שתקבלו החלטות פיננסיות בצורה שקולה ונבונה, לרוב תהיה להן השפעה על המשך החיים שלכם.

הבלוג הכלכלי

לפניכם סדרת מאמרים בתחומים שונים 

השאירו פרטים וכבר חוזרת אליכם

דילוג לתוכן