פרילנסרים או שכירים: את מי כדאי להעסיק?

פתחתם עסק חדש. מזל טוב, עכשיו עליכם למצוא עובדים טובים אבל גם לעשות כמה שיקולים פיננסיים. החלטה על העסקה של עובדים צריכה להיות מחושבת היטב, תוך התחשבות במכלול ההוצאות, ההכנסות והתזרים של העסק. ישנם שיקולים רבים וכדאי לשבת עם יועץ עסקי ולחשוב על כל ההיבטים, לעשות תכנון פיננסי נבון טרם כניסה לתהליך.
פרילנסרים או שכירים: את מי כדאי להעסיק

לקביעת פגישת ייעוץ

העסקת פרילנסרים לעומת העסקת עובדים שכירים

בעלי עסקים רבים מתלבטים האם להשתמש בשירותי פרילנסרים/קבלני משנה או שכירים. לא לכולם ברורה האבחנה בין השניים וכדאי להשכיל ולדעת את ההבדל. העסקת עובדים בד”כ מהווה את ההוצאה הגדולה ביותר שיש בעסק. בנוסף לשכר ברוטו של העובד, יש למעביד תשלומים סוציאליים (קרן פנסיה, ביטוח לאומי, קרן השתלמות ) ובאופן גס, השכר של העובד ברוטו עבור המעסיק גבוה בכ- 30%. העסקת עובד בתנאים של קבלן משנה אשר יגיש חשבונית מס אחת לחודש היא מאוד מפתה. להלן סקירה של חלק מהיתרונות והחסרונות עבור המעסיק.

יתרונות התקשרות עם פרילנסר

בצד היתרונות, התקשרות עם פרילנסר היא לכאורה פשוטה, חותמים על הסכם/חוזה עבודה. המעסיק משלם רק כשיש לו עבודה לספק, אם אין אז אין תשלום. התשלום מוגדר וידוע ואין חובות ו/או התחייבויות שאינם מוגדרים מראש. עם פרילנסר אין יחסי עובד מעביד, אין דמי מחלה, חופשה שנתית, דמי הבראה וכו’. אין תשלום של תנאים סוציאליים ועם סיום יחסי העבודה אין צורך לשלם פיצויי פיטורין.

יש חסכון בכל ההוצאות הקשורות בהעסקת עובדים מבחינת לוגיסטית: תשלום עבור נסיעות, טלפון, משרד ועוד. העבודה המתקבלת היא בד”כ על בסיס מקצועי ולעיתים טובה יותר מעובד שכיר.

חסרונות התקשרות עם פרילנסר

בצד החסרונות, לפרילנסר אין בהכרח מחויבות אמיתית לעסק כמו לעובד שכיר. שכיר אשר מרוצה ממקום העבודה שלו ומקבל הערכה וגיבוי ירצה לעשות את עבודתו על הצד הטוב ביותר ובכך לתרום להתפתחותו של העסק, לסייע ולתמוך גם בעובדים האחרים.

הפרילנסר צריך להציג עצמו כחלק מהעסק, כאשר בפועל הוא לא חלק ממנו והנאמנות שלו היא לעסק שלו. מעמדו של הפרילנסר לא ברור ובמקרים מסוימים הוא יכול לדרוש תנאים של שכיר. לכן במהלך ייעוץ עסקי לעסקים כדאי אף להתייעץ עם עו”ד מומחה לדיני עבודה כדי לקבל את כל המידע הדרוש. בשונה מעובד שכיר אשר נמצא במקום העבודה בימים ושעות מוגדרים אין אפשרות להחליט עבור פרילנסר את סדר יומו.

זקוקים לעצות בנושא העסקת עובדים, תכנון פיננסי לעסק או בכל נושא אחר הקשור לתכנון תקציב וניהול? אתם מוזמנים ליצור איתי קשר.

הבלוג הכלכלי

לפניכם סדרת מאמרים בתחומים שונים