ניהול תזרים מזומנים בעסק

מעקב אחר תזרים מזומנים בעסק הוא חשוב מאוד. חשוב לא רק להתנהלות פיננסית תקינה אלא גם להתפתחותו של העסק ואף להישרדות שלו. ניהול נכון של תזרים המזומנים עומד בבסיסו של העסק ומהווה כלי עיקרי לקבלת החלטות בעסק. עסק רווחי עלול להיות במצוקת אשראי המסכנת את המשך קיומו בגלל ניהול תזרים מזומנים כושל. אם נדע על הצפי למצוקת האשראי לפני שהיא נוצרת בפועל, יש הרבה פעולות שניתן לעשות כדי למנוע אותה.
ניהול תזרים מזומנים בעסק

לקביעת פגישת ייעוץ

מהו ניהול תזרים מזומנים? ניהול תזרים מזומנים הוא ניהול תנועות הכספים של העסק. דו"ח תזרים מזומנים המפרט את כל המידע על תזרים ההכנסות וההוצאות בעסק והיתרה הצפויה בחשבון הבנק לכל יום עתידי .ניתן לנהל תזרים ע"י קובץ אקסל אך מומלץ להשתמש בתוכנה ייעודית שיש בה מערכת התאמת בנק אוטומטית על מנת לייעל את התהליך כמה שיותר ולקצר את הזמן המוקדש לזה. בעזרת תוכנה לתזרים מזומנים אפשר להפיק דוחות. הם חשובים בנושא תכנון פיננסי וגיבוש תקציב עתידי לעסק.

בעוד שבעלי עסקים רבים יכולים להיות מומחים גדולים בתחום המקצוע שלהם, כאשר מדובר בתזרים המזומנים של העסק יש מקום להכניס מומחה חיצוני, יועץ עסקי לעסקים. הבנקאים היום כבר מבינים את חשיבות הנושא ואף מבקשים זאת מן העסק. עסק שיודע מראש לאתר נקודות בהן חסר לו כסף בתזרים ופונה לבנק שלו בהתראה מספקת מראש, מאפשר לבנק לבדוק ולשקול את בקשת האשראי מבלי הלחץ של "מהיום למחר". הבנק מבין שיש כאן בעל עסק מתוכנן ומחושב וזה תורם מאוד למערכת היחסים טובה לאורך זמן בין שני הצדדים ולהבנה מצד הבנק במקרים שאכן העסק זקוק לו.

ניהול תזרים מזומנים בעסק קטן

בעסקים קטנים קל יותר לעקוב אחר תזרים המזומנים עקב כמות התנועות הכספיות שהיא בד"כ לא גדולה, אך החשיבות עבורם לניהול תזרים היא גבוהה כיוון שהבנק נוטה להחזיק את העסקים הקטנים יחסית "קצר". איסור החריגה ממסגרת האשראי שהטיל בנק ישראל היה מהלומה קשה לעסקים בכלל אך לעסקים קטנים ובינוניים בפרט, זה חייב אותם להיות מאוד מחושבים ומתוכננים.

ניהול תזרים מזומנים בעסק בינוני-גדול

בחברות גדולות ובינוניות בהן יש תזרים מזומנים של מיליוני שקלים בשנה. לעסקים אלה התנהלות ללא תזרים מזומנים היא כמעט בלתי אפשרית. כמות התנועות הכספיות היא גדולה ובד"כ יש מספר חשבונות בנק וזה הופך את הדברים ליותר מורכבים. לכן, תוכנה לניהול תזרים המזומנים מומלצת מאוד לעסקים גדולים.

ככל שתהיה לכם יותר עזרה ויותר כלים למעקב אחרי תזרים המזומנים, כך תוכלו לשלוט טוב יותר בתזרים המזומנים בעסק. לפרטים נוספים וייעוץ אתם מוזמנים ליצור איתי קשר.

הבלוג הכלכלי

לפניכם סדרת מאמרים בתחומים שונים 

השאירו פרטים וכבר חוזרת אליכם

דילוג לתוכן