5 סיבות טובות להפריד בין החשבון הפרטי לחשבון העסקי

אחד השלבים הראשונים בכל ייעוץ עסקי הוא הפרדה מוחלטת בין החשבון העסקי לחשבון הפרטי. על פי החוק, רק חברה בע"מ חייבת לנהל חשבון עסקי ואילו עוסק פטור או עוסק מורשה יכולים להתנהל גם עם חשבון אחד. אולם ניהול חשבונות מופרדים נחשב בהחלט לאבן יסוד. מדוע ולמה? הנה חמש סיבות טובות שאחרי שתקראו אותן תמהרו לבנק בכדי לעשות את השינוי המתחייב.
5 סיבות טובות להפריד בין החשבון הפרטי לחשבון העסקי

לקביעת פגישת ייעוץ

לעקוב אחר ההוצאות

עסק, כל עסק, נהנה לא רק מהכנסות. הפעלתו כרוכה בהוצאות ולעיתים זהו נתח משמעותי מההכנסה השוטפת. רק ניהול מופרד של חשבון עסקי יאפשר לעקוב אחר ההוצאות של העסק ולנתח את ההתנהלות הכלכלית. כשאתם לא יודעים מהן ההכנסות שלכם, אתם גם לא יודעים להפריד את ההוצאות במועדים הרלבנטיים לתשלום מיסים וביטוח לאומי.

אם יש לכם חשבון אחד שקשה לבור בו את המוץ מן התבן, אל תתפלאו לגלות ששילמתם מיסים ביתר. מדובר אולי בסכומים שנראים לכם “קטנים” ברמה החודשית, אבל הם משמעותיים בטווח הארוך. כן, זה עלול להגיע לכדי אלפי שקלים בסוף השנה. אלפי שקלים שהיו יכולים להיות בחשבון הבנק שלכם אם הייתם מתנהלים בצורה נכונה (ובמקום זאת “תרמתם” אותם לאוצר המדינה).

זה כמובן יצריך מחשבה – איזה כרטיס לשלוף – הפרטי או של העסק? זה חשוב כדי שתהיה הפרדה נכונה ועל מנת שיהיה קל יותר לעקוב ולהפריד בין השניים.

לנתח את התקדמות

אחת הבעיות המוכרות והידועות של בעלי עסקים עם חשבון אחד היא שהם חשים שהם תמיד במינוס. ההוצאות הפרטיות מתחברות עם ההוצאות של העסק ונוצרת תחושה שכל העבודה הקשה איננה מניבה פירות. החשבון נותר מאופס ומאוזן ולעיתים אף צולל מטה.

ניהול חשבון עסקי לא מבטיח הכנסה גדולה יותר אך הוא מסייע לנתח את התקדמות העסק ואת הצלחתו. כאשר חשבון העסק לא נופל ליתרת חובה אתם מבטיחים תשלום הוצאות לספקים על בסיס שיקים והמחאות מבלי לדאוג להעדר כיסוי. מעבר לכך, חשבון עסקי ביתרת זכות מקרין על מערכת היחסים עם הבנק ומקל על קבלת הלוואות ו/או אשראי במידת הצורך.

תנאי פתיחת חשבון משופרים

הבנקים רוצים שעצמאים ובעלי עסקים יפתחו אצלם חשבונות. לא בכדי אנחנו רואים כמעט בכל צפייה בשעות השיא את הפרסומות על כך מטעם כל התאגידים הבנקאיים הגדולים (“יום העסקים הקטנים”, “הבנק הטוב לעסקים” וכו’). על מנת למשוך לקוחות פוטנציאליים הבנקים מציעים תנאים משופרים ומיטיבים. למשל, הנחות בעמלות לתקופה מוגבלת, שירות בזמינות מירבית (מעבר לשירות הרגיל שניתן לאדם פרטי), הלוואות בריבית אטרקטיבית להשקעה ראשונית וכדומה. במקרים מסוימים הבנקים אף מציעים ללקוחות עסקיים חדשים מגוון פלטפורמות של ליווי והכוונה.

התחרות בין הבנקים מאפשרת לנהל משא ומתן על התנאים וההטבות תוך כדי מקסום כוח המיקוח של העסק הקטן בפתיחת חשבון. סביר להניח שהחשבון העסקי שתפתחו ייהנה מתנאים טובים הרבה יותר מהחשבון הפרטי שלכם.

לפתוח דף חדש מול הבנק

עצמאים רבים מתחילים את דרכם העסקית לאחר שנים של התנהלות כלכלית לא נכונה בחשבון הפרטי. למשל, בחור צעיר שעבד במשך שנים כסטודנט ונכנס לא אחת ליתרת חובה, החליט לאחר לימודיו לפתוח עסק. פתיחת חשבון עסקי בבנק מאפשרת לפתוח “דף נקי”. כלומר, אם החשבון הפרטי שלכם כבר “הוכתם” בגלל התנהלות כלכלית לא נכונה, החשבון העסקי מעניק לכם הזדמנות שנייה.

זוהי הזדמנות שיכולה לבוא לידי ביטוי גם מבחינה תפיסתית. למשל, תוכלו לומר לעצמכם שהפעם אתם לא מתדרדרים לחובות ולא מחלצים את עצמכם “מהבוץ” עם הלוואות בתנאי לחץ.

התנהלות עסקית נכונה

הסיבה הטובה מכל להפריד בין החשבון העסקי לחשבון הפרטי היא פשוט התנהלות כלכלית נכונה. כשאתם פותחים ומנהלים עסק יש לבנות יסודות טובים ויציבים. יסודות שבאים לידי ביטוי בהתנהלות מופרדת לחלוטין בין העסק לבין המשפחה. זה נכון לגבי חדר נפרד וברור לעבודה אם אתם מתחילים את דרככם מהבית, ונכון שבעתיים באשר להתנהלות הפיננסית השוטפת. תנו לעסק את החשבון הייעודי שלו ושמרו עליו בדרך למעלה.

הבלוג הכלכלי

לפניכם סדרת מאמרים בתחומים שונים