הילה אלקלעי

Excellence in Financial Planning

ניהול תקציב המשפחה

לקבל שליטה על המצב הכלכלי של התא המשפחתי. לעשות סדר ולדאוג לעתיד. אני מזמינה אתכם להתחיל.
הילה אלקלעי, מתכננת פיננסית בכירה בעלת 20 שנות ניסיון שהיא יועצת פנסיונית, יועצת פרישה וגם יועצת השקעות. לכל הכובעים האלה יחד יש יתרון עצום ביצירת התוכנית הנכונה עבורכם.
הילה תכנון פיננסי
הילה תכנון פיננסי

Excellence in Financial Planning

קיבוע זכויות לקראת פרישה

קיבוע זכויות לקראת פרישה הינה פעולה בעלת חשיבות מכרעת היכולה לחסוך לכם עשרות ואף מאות אלפי שקלים. לקראת פרישתכם אתם נדרשים לקבל מספר החלטות בעלות חשיבות גדולה בנושא המיסוי העתידי של הכספים אותם חסכתם במשך שנים.
כאן אני נכנסת לתמונה- מתכננת פיננסית בכירה בעלת 20 שנות ניסיון שהיא יועצת פנסיונית, יועצת פרישה וגם יועצת השקעות. לכל הכובעים האלה יחד יש יתרון עצום ביצירת התוכנית הפיננסית הנכונה עבורכם

לשיחת ייעוץ והכרות ללא תשלום

תכנון מס, קיבוע זכויות ותכנון לקראת פרישה
אחד הצעדים הקריטים שיש לבצע לקראת פרישה!

קיבוע זכויות

בהגיעכם לפרישה אתם נדרשים לקבל מספר החלטות קריטיות בנושא המיסוי העתידי של הכספים אותם חסכתם בעמל במשך השנים. על מנת לקבל את ההחלטות הנכונות חשוב מאוד להיוועץ ביועץ מוסמך בעל ידע וניסיון. קיבוע זכויות הינה פעולה חד פעמית שיש לבצע לפני הפרישה אשר תקבע את אפיקי המיסוי שלכם בתקופת הפרישה. קיבוע זכויות פזיז ולא מחושב יגרום לכם הפסדים משמעותיים מהכספים להם אתם זכאים.

תכנון מס וקיבוע זכויות לקראת פרישה

אנשים רבים בגיל הפרישה שלא אינם מנצלים או שאינם מודעים לגודל חשיבותו של תהליך קיבוע הזכויות ותכנון הפרישה. פעמים רבות אני פוגשת אנשים שמבלי לדעת משלמים כספים מיותרים עקב בחירות שגויות ביציאה לפנסיה. תכנון פרישה וקיבוע זכויות המתבצעים כהלכה, יחסכו לכם על פי רוב עשרות ואף מאות אלפי שקלים.  מומלץ מאוד להיפגש עם גורם מוסמך בעל ידע וניסיון בהליך זה. מבחינה כלכלית זה ישתלם לכם מאוד.

 תכנון פיננסי לפרישה- הוא שילוב של תכנון פיננסי מקיף משולב עם תכנון מס לפרישה. התכנון מאפשר התאמה של כספי הפרישה והפנסיה לצרכים ולהעדפות שלנו – איך נשמור על רמת החיים אליה הורגלנו, מזעור תשלומי המס, ואופטימיזציה של הנכסים הפיננסיים והלא פיננסיים/פנסיונים.

תהליך הייעוץ לפרישה הוא מורכב ודורש ניסיון רב והבנה במגוון רב של תחומים. 

כאן אני נכנסת לתמונה-  מתכננת פיננסית בכירה, בעלת 20 שנות ניסיון, שהיא יועצת פנסיונית, יועצת פרישה וגם יועצת השקעות. לכל הכובעים האלה יחד יש יתרון עצום ביצירת התוכנית הפיננסית הנכונה עבורכם. יחד נמצה את כל זכויותכם ב 100% ונדאג שתצאו לפנסיה בראש שקט.

לשיחת ייעוץ והכרות ללא תשלום

הכל אודות קיבוע הזכויות

הגעתם או שאתם מתקרבים לגיל פרישה? לרשותו של כל פורש עומד סל פטור. במועד הפרישה עליו להחליט כיצד לנצל את הפטור- כפטור על קצבה חודשית על הפנסיה, כמשיכה של מענקי פרישה (ימי מחלה, פיצויים) או כהיוון קצבה – משיכה של סכום חד פעמי .

באפשרותכם לשלב בין האפשרויות לקבל גם פטור על הקצבה החודשית וגם למשוך סכום חד פעמי.ככל שהפטור גדול יותר על הקצבה, תוכלו למשוך סכום קטן יותר בפטור ממס. ככל שתמשכו סכום גדול יותר בפטור ממס, תשלמו מס גבוה יותר על קצבת הזקנה.

קיבוע זכויות היא למעשה הבחירה באופן ניצול הפטור כיום ואופן ניצול הגידול בפטור העתידי בשנת 2025. עליכם להחליט כבר היום כיצד לנצל את הגידול בפטור.

מה גובה הסל הפטור?

בשנת 2022 הסל הפטור הינו 810,576 ₪ ובשנת 2025 יגדל הסל

ל-1,044,396 ₪!

מאיזה גיל אפשר להגיש את הבקשה לקיבוע הזכויות?

את הפטור על קצבת הזקנה אפשר לנצל בהתאם לגיל הפרישה. נשים יכולות לבקש את הפטור החל מגיל 62 וגברים יכולים לנצל את הפטור החל מגיל 67. במידה ופרשתם קודם לכן, קצבת הזקנה שלכם תהייה חייבת במס הכנסה וביטוח לאומי.

 

מי צריך להגיש בקשה לקיבוע זכויות?

כל פנסיונר שהגיע לגיל פרישה ב 2012 וכל מי שיצא לפנסיה החל משנת 2012 ועבר את גיל הפרישה צריך למלא טופס 161ד.

להורדת טופס בקשה לקיבוע זכויות לפי סעיף 9א לפקודה (161ד)

 

האם כדאי לבצע קיבוע זכויות?

בהחלט חייבים לבדוק. ללא קיבוע זכויות אתם עלולים לשלם מס בשיעורים גבוהים יותר על קצבת הזקנה שלכם. במידה וקצבת הזקנה שלכם נמוכה ואתם ממשיכים לעבוד במשרה חלקית קיבוע זכויות עשוי לפטור אתכם לגמרי ממס הכנסה. בנוסף באמצעות קיבוע זכויות, תוכלו למשוך סכומים חד פעמיים בפטור ממס מהחיסכון הפנסיוני שלכם, כל אחד על פי הצורך שלו. לכן הבדיקה היא אישית.

באילו דרכים ניתן לנצל את ההון הפטור?

  1. משיכת פיצויים פטוריםבמשך 32 שנות העבודה שקדמו לגיל הזכאות
  2. היוון קצבה– כלומר, משיכת כספים קצבתיים בסכום חד פעמי פטור ממס
  3. פטור על הפנסיה או פטור על  הקצבה המזכה

שימו לב – משיכת פיצויים פטורים תפגע בפטור לפי מכפיל של 1.35.

כלומר, על כל 100,000 ₪ פיצויים פטורים, יתרת הפטור תקטן ב-135,000 ₪

לכן, כדאי לשקול היטב לפני משיכה של פיצויים ולהבין מה תהיה הפגיעה בהון הפטור.

חשוב לשים לב !

הבחירות בטופס קיבוע זכויות הן מחייבות, לאחר שחלפו 90 ימים ממועד הגשת הבקשה לא ניתן לשנות אותן. באמצעות הטופס בוחרים איך לנצל את הפטור על הקצבה וכיצד לנצל את ההגדלות העתידיות בפטור. לכן, כדאי מאוד לפנות ליועץ פרישה שמתמחה במיסוי פנסיוני, כדי לבצע תכנון פיננסי נבון.

פורש שממשיך לעבוד או פורש שלא המיר את כל כספו לקצבה יכול לבחור להשתמש בהגדלות העתידיות לצורך היוון קצבה, משיכת הכספים בפטור.

פורש שבחר כיום למשוך סכומים חד פעמיים יכול לבחור כי בעתיד הגדלת הפטור תשמש לצורך הגדלת הפטור על הקצבה.

כיצד מתבצע ההליך?

כדי לבצע את ההליך, יש קודם כל למלא טופס 161 ד (בקשה לקיבוע זכויות) ולהגיש אותו לפקיד השומה במס הכנסה, לאחר שהוא מלא וחתום. בטופס זה עליכם, בין היתר, לבחור כיצד ברצונכם לממש את ההטבה שמגיעה לכם. לאחר מכן עליכם להגיע אל פקיד השומה במס הכנסה. הפקיד יסדיר עבורכם את הטבת הפטור במס.

אם הגעתם לגיל פרישה ושכחתם או לא ידעתם שעליכם לקבל את זכויותיכם בהחלט אפשר לבצע את ההליך ולקבל החזרי מס רטרואקטיביים, עד 6 שנים לאחור.

סיום עבודה

לא רק סמוך לפרישה מבצעים תכנון פרישה. גם במעבר בין עבודות מקבלים טפסים מהמעסיק וצריך לדעת מה עושים עכשיו? מה אמור להיות שם? מה מגיע לי? האם למשוך את כספי הפיצויים?

השאלות שעולות הן רבות וגם כאן להחלטות שלנו יש השפעה מכרעת על העתיד הפנסיוני שלנו.

ליווי מתמשך מאפשר היכרות מעמיקה לאורך השנים וקבלת החלטות מדויקת יותר עבורכם.

 

בואו נקדים לבדוק את הדברים ונבצע תכנון חכם, כי כשמתכננים התוצאה תמיד טובה יותר.

דילוג לתוכן